Sufity napinane i podwieszane: wady i zalety

Sufity napinane to w chwili obecnej nowość na rynku budowlanym. Jest to ciekawa alternatywa dla sufitów podwieszanych, produkowanych z karton – gipsu. Zresztą obydwa rozwiązania posiadają swoje wady a także plusy. Sufit podwieszany pozwala utrzymać w pełni gładką konstrukcję sufitu. Skutecznie kryje wszelkie pęknięcia oraz części instalacji grzewczej. Za ich sprawą da się obniżyć wysokość lokalu.

Powieszenie sufitu powiązane jest jednakowoż z przymusem zrealizowania prac na mokro. Na starcie robi się specjalny stelaż, który ma podtrzymywać płyty a w następnych krokach dochodzi do montażu.Na koniec trzeba zapełnić szpary pomiędzy częściami sufitu. To dobry sposób na minimalizację dźwięków docierających do pomieszczenia z góry. Na całe nieszczęście montowania sufitu z karton-gipsu wiąże się z koniecznością wywalenia każdych mebelków z pomieszczenia. W czasie instalacji i cięcia płyt wyjątkowo mocno się kurzy. Od tego kłopotu wyzwala nas sufit napinany. Tego typu sufit to droższa alternatywa dla sufitu podwieszanego.

Zastosowanie sufitów napinany jest bardzo duże, da się uzyskać dużo możliwości aranżacyjnych. Kiedy wnętrze nie jest zanadto wysokie należy pomyśleć o suficie napinanym z materiału tworzącego lustrzane odbicie. To interesujący pomysł na sprytne powiększenie niskiego biura. Z innej strony wielce ciekawy efekt można dostać kiedy zdecydujemy się na sufity napinane z innowacyjnym podświetleniem ledowym. Niebywale atrakcyjnie prezentuje się też opcja wyprodukowania indywidualnego nadruku na sufit napinany. W takim celu można sięgnąć po fotkę czy ulubioną grafikę. U producentów można znaleźć też sufity napinane 3D. Dla pojedynczych Klientów niestety jest to zbyt kosztowne rozwiązanie. Sufity 3d spotkamy raczej w klubach muzycznych czy innych rozrywkowych lokalach. Montaż takiego sufitu trwa jedynie moment. Tak jak w przypadku sufitu podwieszanego, tak i przy napinanym łatwo się da udoskonalić akustykę pomieszczenia. Tym sposobem jakiekolwiek dźwięki nie miały możliwości do nas trafiać.

Na dzień dzisiejszy udostępniane w sprzedaży sufity napinane mogą mieć dowolny kształt przykładowo gwiazdy. Trzeba jedynie włączyć własną pomysłowość. Jak już wspomniano dużym minusem takich sufitów jest cena. Wynosi ona nawet około 160 zł za m kw..