Bazowy, neutralny i jasny kolor – wydaje się, że idealne na ściany, a jednak wiele osób boi się bieli w wystroju. Wcale niesłusznie.

Mit 1: biel wygląda zbyt sterylnie

Ten kolor kojarzy się niektórym osobom że sterylnymi izolatkami i bardziej z gabinetem kosmetycznym lub przychodnią niż mieszkaniem. Tymczasem biel we wnętrzach ma naprawdę długą tradycję i dzięki temu, że rozjaśnia nawet małe pomieszczenia, aranżacja małych mieszkań wykorzystuje ją bardzo często. O tym, czy mieszkanie jest przytulne decyduje całokształt i kluczowe są tu dodatki. Ponadto białe ściany w pokoju wypełnionym ciepłym światłem na pewno nie dadzą chłodnego efektu. Jeśli mimo wszystko się go obawiasz, wybierz farby do ścian w odcieniach złamanej bieli: kremowej, śmietankowej, nieco ciemniejsze kolory kości słoniowej i ecru.

Mit 2: biel jest nudna

I tutaj cała aranżacja wnętrza ma większe znaczenie niż kolor sam w sobie. Jeżeli zdecydujemy się, że idealny kolor ścian do małego mieszkania to właśnie biały bądź ecru, możemy pójść w dwóch kierunkach. Albo całość wyposażenia będą stanowiły podobne odcienie – i tu jeśli chcemy ożywić wnętrze, wystarczy kilka dodatków w żywym kolorze. Albo zdecydujemy się na wysokie kontrasty. Biel może stanowić świetne tło dla czerwieni, czerni, nasyconego granatu. Stworzony przez nie kontrast trudno uznać za nudny! Nowoczesne wnętrze dzięki zastosowaniu czystych barw nabierze wyrazistości.

Mit 3: biel pasuje tylko do nowoczesnych wnętrz

Choć również wspomniany wyżej pomysł na kontrast we wnętrzu zdaje się to potwierdzać, w rzeczywistości ta czysta barwa nie jest zarezerwowana dla takich aranżacji jak nowoczesny, minimalistyczny salon. Nawet wnętrza w stylu rustykalnym na zastosowaniu bieli nie stracą. Tu znów zależnie od całości wystroju można pomyśleć o cieplejszym, złamanym odcieniu. Jednak również najczystsza, neutralna biel będzie bardzo dobrym tłem dla kolorów ziemi i roślinności oraz naturalnych materiałów.

Wnętrze, które pozwala czuć się swobodnie

Mit 4: biel bardzo się brudzi

Nowoczesne farby do ścian i sufitów są znacznie odporniejsze na gromadzenie zabrudzeń, a także dają się wyczyścić z użyciem delikatnie zwilżonej gąbki. Winylowe i lateksowe receptury, plamoodporne i hydrofobowe powłoki sprawiają, że farby do ścian odporne na zabrudzenia nie mają ograniczeń. Można nawet mieć białe ściany w domu, w którym są dzieci, nie obawiając się widocznych plam.